Jak działa sortownia odpadów?

Sortownia odpadów jest wbrew powszechnemu przekonaniu miejscem dość złożonym, gdzie dochodzi do szeregu procesów.
Na wjeździe do niej znajduje się waga wjazdowa. Specjalny system rejestruje wagę brutto każdego transportu oraz tzw. wagę wyjazdową. W ten sposób określa się wagę odpadów trafiających na nadawę. W samej hali znajduje się kilka kilometrów taśmociągów, którymi transportowane są śmieci. W tym czasie pracownicy sortowni usuwają z nich te odpady, które są zbyt duże i mogą okazać się niebezpieczne. Następnie sortowane są one ręcznie.
W końcowym etapie śmieciami zajmują się już automaty – separatory ferromagnetyczne i separatory prądów wirowych (wyłapują żelazo i metale kolorowe) oraz separatory balistyczne oddzielające frakcję przestrzenną od płaskiej. Opakowanie PET wyłapują perforatory, które prasują je w niewielkie kostki.
Odpady biodegradowalne trafiają finalnie do kompostowni tunelowej, a później po upływie 3 tygodni na plac. Na koniec powstaje z nich bezwonny stabilizat.
Odpady o wielkich gabarytach trafiają zaś do specjalnej maszyny, które rozdziela je na mniejsze części.

Chcesz znaleźć naszego bloga, to wpisz w Google
pomysły na kosze świąteczne
kosze delikatesowe – luksusowe upominki firmowe
luksusowe kosze delikatesowe
kosze prezentowe delikatesowe

sitemap